Jeszcze do niedawna niewiele było firm działających w branży wedding planningu. Dziś eksperci z branży ślubnej pojawiają się jak grzyby po deszczu. Konsultanci ślubni. Na czym polegają ich zadania i jak wygląda ich współpraca z parami młodymi?

Rozpowszechnienie profesji konsultanta ślubnego nastąpiło w odpowiedzi na potrzeby współczesnych młodych ludzi oraz na zmiany obyczajowe w kwestii organizacji ślubu i wesela. Dzisiejsze ceremonie różnią się od tych sprzed lat. Są bardziej wystawne, efektowne, mają obfitować w atrakcje dla zgromadzonych gości. Zapracowani państwo młodzi, nieraz przebywający za granicą, zwyczajnie nie zawsze są w stanie znaleźć czas na dopełnianie spraw organizacyjnych w Polsce. I tu właśnie rozpoczyna się pole do popisu dla doświadczonego konsultanta ślubnego. Niezależnie od tego, czy na przygotowanie uroczystości mamy kilkanaście miesięcy czy raptem kilka tygodni, wedding planner weźmie na siebie wszelkie obowiązki związane z rezerwacjami, opłatami, wynajmem auta, znalezieniem fotografa, kamerzysty czy zespołu muzycznego. Oczywiście zakres obowiązków konsultanta ślubnego ustalany jest indywidualnie z parą młodą. Czasem narzeczeni oczekują pomocy jedynie przy wyborze sali i zespołu lub koordynacji dnia zaślubin, innym razem chcą pełnej i kompleksowej organizacji ślubu i wesela, by nie martwić się nawet takimi drobiazgami jak termin przymiarki stroju czy odbiór obrączek. Rzecz jasna w każdym przypadku konsultant ślubny działa jako doradca. Prezentuje Klientom kilka możliwych opcji dostosowanych do ustalonego na początku budżetu, jak i gustów państwa młodych, ale ostateczna decyzja należy zawsze do bohaterów ceremonii.

Doradztwo od A do Z

Organizacja ślubu i wesela, niezależnie od wielkości i rozmachu uroczystości, zawsze jest przedsięwzięciem trudnym i stresującym. Podczas kompleksowej współpracy z wedding plannerem możemy liczyć na jego wiedzę i doradztwo na każdym etapie przygotowań. Konsultant śluby wskaże na sprawdzone rozwiązania i podpowie, na co warto zwrócić uwagę, aby ceremonia i przyjęcie nie zawiodły oczekiwań. Choć państwo młodzi samodzielnie podejmują decyzje i wybierają podwykonawców spośród wskazanych przez konsultanta ślubnego, to jednak zyskują czas i spokój. Nie muszą wykonywać niezliczonych ilości telefonów, jeździć, sprawdzać, oglądać, a do tego narażać się na nieuczciwych i niesprawdzonych podwykonawców. Konsultant ślubny korzystając z doświadczenia podpowie optymalne rozwiązania, dopasuje scenariusz imprezy do wielu aspektów, z których początkowo Para Młoda nie zdaje sobie sprawy.

Ślub jest jednym z najważniejszych dni w życiu i warto przygotować go tak, aby wzbudzał pozytywne wspomnienia nie tylko u przyszłych małżonków, ale i u wszystkich osób uczestniczących w ceremonii. Jeżeli państwo młodzi marzą o weselu w konkretnym stylu lub z jakimś niecodziennym motywem przewodnim, mogą zdać się na kreatywność ich konsultanta ślubnego. Konsultanci ślubni aktywnie śledzą trendy, zbierają inspiracje, zapisują dziesiątki jak nie setki zdjęć z realizacji polskich i zagranicznych.  Wszystko po to, aby jak najlepiej i jak najszybciej wykreować wyjątkowe, niepowtarzalne przyjęcie.

Jak wygląda praca wedding plannera?

Zdaniem Zuzy Kuczbajskiej, pierwszej właścicielki Ślubnej Pracowni, ważnym zadaniem konsultanta ślubnego jest wyręczenie pary młodej w negocjacjach oraz podpisywaniu umów z podwykonawcami. – Nasi konsultanci ślubni w imieniu swoich Klientów wpłacają niezbędne zaliczki i są w stałym kontakcie z podwykonawcami, aż do ostatniej minuty wesela – mówi. – Układają scenariusz imprezy i przez cały czas trwania przyjęcia czuwają nad tym, aby był realizowany zgodnie z planem. Koordynują pracę fotografów, kamerzystów, firmy cateringowej czy muzyków w najważniejszych momentach wesela. Do zadań wedding plannerów dołączyć można również prowadzenie listy gości i prezentów, nadzorowanie przyjazdu gości na miejsce przyjęcia czy nawet odbiór ich z lotniska oraz załatwienie zakwaterowania – dodaje Zuza Kuczbajska.

To właśnie na głowie konsultanta ślubnego mieści się dopilnowanie, aby wszyscy podwykonawcy wywiązali się z umów. Jego zadaniem jest rozliczenie wszystkich usług w imieniu Klientów. Profesjonalny wedding planner opiekuje się gośćmi i dba o każdy szczegół powodzenia przyjęcia. Jest jak dobra wróżka, która na bieżąco rozwiązuje wszelkie problemy, zanim jeszcze trafią do uszu państwa młodych. Na koniec sporządza niezbędne protokoły, zajmuje się porządkowaniem sali i końcowymi sprawami organizacyjnymi np. odwiezieniem kwiatów czy prezentów wprost do domu Nowożeńców.

Ile to kosztuje?

Współpraca z konsultantem ślubnym to oszczędność czasu i nerwów, ale w wielu przypadkach również pieniędzy. Firmy wyspecjalizowane w organizacji ślubu i wesela korzystają z atrakcyjnych rabatów u większości podwykonawców. Ponadto znają rynek, więc nie dają się naciągać nieuczciwym wykonawcom. Każda firma wedding plannerska posiada swój własny cennik i sposoby rozliczania. Na ogół konsultanci ślubni pobierają prowizję w wysokości od 10 do 20% zakładanego budżetu całej uroczystości.
Ślubna Pracownia szacuje potrzebną do realizacji usługi ilość godzin roboczych i na tej podstawie wyliczana jest cena. Kosztorys jest więc niezależny od deklarowanego budżetu, a do tego zawsze dopasowany do indywidualnych wymagań Klienta oraz ilości powierzonych zadań. Za każdym razem jest szczegółowo omawiany jeszcze przed podpisaniem umowy.